Jarek Szewczuk

[This talk is only in Polish language]

Ryzyko – słowo wytrych. Większość się go boi, niektórzy potrafią nim zarządzać. Niewielu potrafi traktować je jako szansę. Podobno żyjemy w trudnych czasach. A może to, czego się obawiamy, daje nam świetne możliwości. Porozmawiajmy o wyzwaniach zawodowych i buzzwordach. Jak przekuwać negatywy w pozytywy. Jak dopasować się do nowoczesnych trendów korzystając z dobrodziejstwa doświadczenia. Jak ryzykować, żeby wygrać. I nie bać się mieć swoje zdanie wbrew zdaniu tłumu.

Shift Left/Right/Up/Down…, CI/CD…. Jak o tym czytam to z uśmiechem wpada mi do głowy myśl –  „kiedy zaczniemy zatrudniać konsultantów do spraw metodyk/technik/frameworków itd., bo nie sposób ogarniać te wszystkie hasła i jeszcze mieć czas na zwykłą pracę?”. 

W trakcie wystąpienia odniosę się do trendów – tych zupełnie nowych i tych odświeżanych (zabawna jest ta moda na „digitalizację” – a czymże jest to całe nasze IT jak nie zabawą cyframi?). Przedstawię subiektywną i ostrą ocenę z różnych perspektyw – pracownika / pracodawcy / biznesu. Spróbuję podpowiedzieć, jak nie dać się zwariować i robić dobrą, porządną robotę. I czerpać z tej zwykłej roboty dużą satysfakcję. 

Opowiem o moich doświadczeniach z tzw. innowacją. Przedstawię wyzwania, które stoją przed każdym, kto chcę robić „coś więcej” i dlaczego czasami się odechciewa. Wspomnę o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższego otoczenia ale też szerokiej społeczności, w której zmiany zachodzą wolniej ale mają potężniejsze znacznie. 

Mam nadzieję, że podobnie myślących utwierdzę w przekonaniach, niezdecydowanych sprowokuję do przemyśleń a inaczej myślących nie urażę.